zdjęcie chłodniNajważniejszym zastosowaniem chłodnictwa jest utrwalanie, przechowywanie oraz transport łatwo psujących się produktów spożywczych. Komora chłodnicza to inaczej chłodzone pomieszczenie do przechowywania różnego rodzaju artykułów spożywczych. Chodzi o to, aby zachować produkty w stanie świeżości bez zmiany zawartości witamin, smaku czy koloru.
Temperatura ma duży wpływ na chemiczne i mikrobiologiczne procesy, które zachodzą w produktach spożywczych. Niska temperatura spowalnia rozwój mikroorganizmów, co oznacza, że podwyższenie temperatury o kilka stopni powoduje wzrost szybkości dojrzewania – im niższa temperatura, tym bardziej spowolniony jest przebieg reakcji chemicznych. Takie to oczywiste 😊

Odpowiednia izolacja termiczna jest najlepszym rozwiązaniem, dla utrzymania niskiej temperatury w przestrzeni. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie transmisji energii cieplnej pomiędzy różnymi obszarami. Dlatego też tego rodzaju izolacja jest najistotniejszym elementem zestawu komór chłodniczych. Jednak ich budowa jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowana.

Komory są zazwyczaj budowane indywidualnie, na zamówienie poszczególnych klientów. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystywane są one na potrzeby różnych gałęzi przemysłu spożywczego, a także w różnych miejscach. Komora chłodnicza musi zawsze dawać możliwość osiągnięcia wymaganej dla potrzeb przechowywania danego produktu temperatury, z uwzględnieniem warunków zewnętrznych, takich jak konstrukcja budynku, w której finalnie się znajduje. Istotną cechą komór chłodniczych, są również dodatki, które wiążą się z warunkami pracy w poszczególnych zakładach. Komora musi na przykład zapewnić możliwość swobodnego wjazdu wózków z paletami, czasem nawet wózków widłowych.

Z czym wiąże się budowa komory chłodniczej?

Przede wszystkim konieczna jest dokładna znajomość warunków i wymagań, którymi muszą charakteryzować się pomieszczenia, które w naszej firmie przeznaczone będą do przechowywania żywności. Definiowane są one przez przepisy prawa, których właściciel lokalu handlowego, lub gastronomicznego musi bezwarunkowo przestrzegać. To bardzo istotne z tego powodu, że konstrukcje chłodni, a nawet koszty jej budowy mogą się znacznie między sobą różnić, w zależności od wymaganych parametrów.

Nie bez znaczenia są również warunki architektoniczne w danym budynku. Budowa chłodni od podstaw albo jej montaż z prefabrykatów wymagają określonych warunków i nie mogą być przeprowadzone w dowolnym miejscu.
Projekt komory chłodniczej opiera się o pionowe i poziome przegrody z atestowanych płyt warstwowych o starannie wyliczonej izolacyjności cieplnej, bazującej na analizie zjawiska przepływu ciepła i wilgoci. Ściany, strop i posadzka mogą być mocowane na stałe bądź posiadać konstrukcję modułową, umożliwiającą rozbudowę pomieszczenia. Zależnie od dokonanych obliczeń, stosowana jest izolacja pod postacią styropianu lub pianki poliuretanowej o odpowiedniej grubości. Materiał, z jakiego zbudowane są komory chłodnicze i mroźnicze charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie i gnicie, bezwonnością, niską palnością oraz stabilnością chemiczną, jest także łatwy do utrzymania w czystości, pozwalając na zachowanie najwyższych wymogów sanitarnych.

Każde pomieszczenie chłodnicze jest wyposażone w odpowiedni agregat typu monoblok (mocowany na dachu komory) lub split (lokalizowany na zewnątrz budynku), odpowiedzialny za utrzymanie wybranej temperatury. Może ono posiadać również wbudowane oświetlenie, antypoślizgową ryflowaną podłogę, kompletną zabudowę półkową czy kurtynę paskową lub powietrzną, zmniejszającą straty ciepła. W komorach, w których temperatura wynosi poniżej 0ºC, stosowane jest dodatkowe ogrzewanie posadzki oraz zawory ciśnieniowe odpowiedzialne za wyrównywanie ciśnienia pomiędzy pomieszczeniem a jego otoczeniem.
Ważnym elementem komory są także drzwi chłodnicze, obrotowe jedno- i dwuskrzydłowe lub przesuwne o grubości wynoszącej pomiędzy 8 a 12 cm. Są one wykonywane ze stali nierdzewnej, aluminium bądź powlekanej blachy, wypełnionej stosowną izolacją. W ich ramie i progu montowane jest ogrzewanie oraz termostat zabezpieczający przed przegrzaniem.
Bardzo ważnym elementem w drzwiach mroźniczych i chłodniczych jest zamknięcie bezpieczeństwa oraz odpowiedni przycisk, który pozwala na zawiadomienie o obecności człowieka we wnętrzu komory lub jej otwarcie od środka.

Komory chłodnicze prócz sektora spożywczo-przetwórczego, znajdują zastosowanie w firmach zajmujących się badaniami technologicznymi i naukowymi czy przemysłem farmaceutycznym. Starannie dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa, umożliwiają bezpieczne i wydłużające trwałość przechowywanie próbek i materiałów.

Komory chłodnicze i mroźnicze to uniwersalne, starannie zaprojektowane i wykonane pomieszczenia, gwarantujące utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności. Są one dedykowane do wydłużenia świeżości produktów, chroniąc je przed gniciem i utratą pożądanych właściwości. Dzięki temu ułatwiają one utrwalanie, przechowywanie oraz transport wszelkich towarów wymagających ściśle określonych parametrów magazynowania, znajdując zastosowanie w wielu firmach różnych sektorów przemysłu na całym świecie.

ARSEM realizując projekty, skupia uwagę na jakości wykonania, wysokich parametrach izolacyjności termicznej oraz akustycznej, jak i na bezawaryjnym użytkowaniu oraz estetyce budowanych obiektów 😊

Powróć do strony głównej bloga