fotowoltaiczny schemat

 

Energia elektryczna pochodząca ze słońca? Czy to jest możliwe?

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Energia słoneczna może być wykorzystywana nie tylko do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory czy zegarki, lamp i sygnalizacji drogowych oraz parkometrów, ale także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii także do zasilenia swoich urządzeń domowych wychodząc naprzeciw postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz stale rosnącym cenom prądu.

Pozyskanie energii elektrycznej to proces odbywający się etapami. Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły, po to by wytwarzać więcej energii. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia pochodząca ze słońca, zostaje przekształcona w prąd elektryczny. Ogniwa są układami zbudowanymi z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania czynników zewnętrznych m.in. w postaci temperatury lub promieniowania słonecznego. Przy produkcji ogniw najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny. Elementem pozwalającym na zamontowanie paneli na gruncie lub budynku jest konstrukcja wsporcza, która jednocześnie ma na celu zapewnić stabilność całego układu.

A czy wiemy jak energia elektryczna trafia do naszych gniazdek?
Prąd powstały w modułach, zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go w prąd zmienny, o parametrach zgodnych z tymi, które posiadają nasze domowe gniazdka.
A co się dzieje jeśli mamy nadmiar energii? Oczywiście może się tak zdarzyć, że energia wytworzona przez naszą mikroelektrownię, znacznie przekracza nasze zapotrzebowanie, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest spożytkowanie nadwyżki energii na zaspokojenie innych naszych potrzeb. Ważną potrzebą, którą możemy zrealizować jest ogrzanie domu.
Ogrzewanie budynku pompą ciepła, zasilaną fotowoltaiką to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów w świecie nowoczesnego budownictwa. Samowystarczalność energetyczna niesie ze sobą wiele korzyści. Ma duży wpływ nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na domowy budżet. Warto wiedzieć, co daje połączenie paneli fotowoltaicznych z pompami ciepła.

 

Fotowoltaika - zależności

 

Zacznijmy od wyjaśnienia jak działają poszczególne elementy tego układu. Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania lub schładzania budynku, a także do podgrzewania wody użytkowej. By pompa ciepła mogła działać musi być zasilana energią elektryczną. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Od momentu uruchomienia takiej instalacji możemy czerpać darmowy prąd ze słońca każdego dnia. Nie da się zatem ukryć, że pompa ciepła i panele fotowoltaiczne pozwalają nam na sporą oszczędność.

Pojawia się jednak sporo pytań i wątpliwości dotyczących działania takich systemów w okresach, gdy jest mało słońca. Producenci stosują nowoczesne rozwiązania zoptymalizowanych gniazdek przyłączeniowych, dzięki którym panele będą dostarczać maksymalną moc w każdych warunkach. Narzędzie to istotnie zwiększa uzysk energii z całego systemu fotowoltaicznego.
Warto również wspomnieć, że dzięki coraz nowszym rozwiązaniom i możliwościom instalacji fotowoltaicznych, możemy oddać nadmiar energii wyprodukowanej do sieci energetycznej i odebrać ją w czasie niedoboru. Inaczej mówiąc, nadmiar prądu, który wyprodukujemy latem, będziemy mogli wykorzystać zimą. Więcej na temat pomp ciepła znajdziecie w poprzednim artykule 😊

 

Powróć do strony głównej bloga