System ten rozwinął się na dobre jakieś 50 lat temu. Pierwszym klimatyzatorem produkowanym na masową skalę, dostępnym dla każdego obywatela był klimatyzator okienny. Bardzo często można je zobaczyć na starych amerykańskich filmach, w których to przystojny w idealnie skrojonym garniturze mężczyzna zaprasza piękną kobietę ubraną w zwiewną suknię i niebotycznie wysokie szpilki, na drinka do swojego mieszkania, oczywiście akcja rozgrywa się w upalną noc, a on włącza klimatyzację…

Wróćmy jednak do tematu…

Pierwszym istotnym krokiem było rozdzielenie głównych zespołów urządzenia chłodniczego. W pomieszczeniu znajduje się tzw. jednostka wewnętrzna urządzenia (parownik), która to za pomocą pary rurek (instalacją chłodniczą) połączona jest z jednostką zewnętrzną (skraplaczem i sprężarką). Taki układ w branży nazywany jest układem split, popularnie i potocznie zwanym… splitem.

Za pomocą splita możemy chłodzić i osuszać powietrze cyrkulacyjne w pomieszczeniu. To jest główna i najbardziej pożądana cecha klimatyzacji, ale gdy odwrócimy mu obieg, co jest możliwe już w prawie wszystkich jednostkach, w chłodniejsze dni będzie pracował w trybie grzania. Wtedy mówimy o pracy w trybie pompy ciepła, ale że środowisko inżynierów lubi z natury skróty upraszczając je do zwyczajowego: tryb chłodzenia/tryb grzania.

Jednostka wewnętrzna a zewnętrzna w rozkładzie na czynniki pierwsze.

Zasadą w systemie split jest rozdzielenie funkcji urządzenia na dwie jednostki połączone rurociągami chłodniczymi.

schemat klimatyzacji

Jednostka wewnętrzna – spełnia zadanie chłodzenia, ogrzewania i filtracji powietrza. Umieszczony jest w niej parownik agregatu ziębniczego, filtr, wentylator nadmuchowy, oraz układ sterujący.
Jednostka zewnętrzna – druga współpracująca część, napełniona już czynnikiem ziębniczym znajduje się w niej sprężarka, skraplacz, wentylator, a także zawór rozprężny.
Obok tych podstawowych komponentów, wszystkie urządzenia split wyposażone są w normalne dla urządzeń ziębniczych elementy składowe: zbiorniki, filtry, zawory, wyłączniki zabezpieczające i przynależny układ elektronicznego sterowania.

 

 

 

Poprzez urządzenie split powietrze można schłodzić lub podgrzać w zależności od potrzeb. Dzięki postępującej myśli technicznej i rosnącym potrzebom użytkowników, wciąż poszerzane jest pole działania tych układów. Daje to nam możliwość klimatyzowania pomieszczeń przy niskich temperaturach zewnętrznych, co jest niezbędne np. w serwerowniach. Zakres temperaturowy pracy w trybie chłodzenia dochodzi do – 15⁰C.

Czynnik…

Czynnik chłodniczy nowej generacji, który nie niszczy warstwy ozonowej, oraz ma duży wpływ na wydajność i energooszczędność urządzeń.
Przeprowadzone badania wykazują, iż czynnik R32 jest wydajniejszy nawet o 14-16%, w zależności od tego, czy urządzenie pracuje w trybie chłodzenia czy grzania, a efektywność sprzętu wzrasta nawet o 10%. Kolejnym z atutów R32 jest wyższa temperatura wody grzewczej, która osiąga 65°C. Dla osób pracujących przy serwisie urządzeń dużym ułatwieniem, przyśpieszającym pracę, jest jednorodna konsystencja difluorometanu, która pozwala na uzupełnianie instalacji bez konieczności wcześniejszego jej opróżniania. Jednorodność czynnika ułatwia także pracę podczas wykrycia wycieku, a ograniczenie jego ilości sprawia, że koszty naprawy są zdecydowanie niższe. R32 – w przeciwieństwie do R410A – można doładowywać do sprzętów zarówno, kiedy znajduje się w stanie gazowym, jak też w postaci ciekłej, co pozwala wybrać serwisantowi wygodniejszy dla niego sposób pracy. Zmiana czynnika chłodzącego nie ma wpływu na konieczność dokonywania okresowych kontroli oraz założenia karty urządzenia.

 

Rodzaje klimatyzatorów

 

Jednostka ścienna

klimatyzator ścienny

 

 

 

 

 

Charakteryzuje się dużą wydajnością i cichą pracą, a jednocześnie dobrą ceną. Umieszczenie klimatyzatora ściennego możliwe jest w dowolnym pomieszczeniu. Największą jednak zaletą jest szeroki wybór jednostek pod kątem cenowym oraz wizualnym. Istnieje szeroka gama kolorystyczna, a przede wszystkim są miłe dla oka 😊

 

Jednostka kasetonowa

klimatyzator kasetonowy

 

 

 

 

 

 

Klimatyzatory kasetonowe są instalowane w przestrzeni sufitu podwieszanego, najczęściej w salach konferencyjnych, biurach, hotelach i restauracjach. Są bardzo funkcjonalne, przykładowo 4-stronny wypływ powietrza, równomiernie rozprowadza powietrze po całym pomieszczeniu. Jednostki są wydajne i ciche.

 

Jednostka kanałowa

klimatyzator kanałowy

 

 

 

 

 

 

 

 

Klimatyzatory kanałowe to rozwiązania, które dostarczają powietrze, poprzez przewody wentylacyjne do wielu pomieszczeń. Możliwość zabudowania w suficie podwieszanym, pozwala zachować estetyczny wygląd pomieszczeń i tworzyć dowolne aranżacje.

 

Jednostka podstropowa i przypodłogowa

klimatyzator przypodłogowy klimatyzator podsufitowy

 

 

 

 

 

 

 

Bywa i tak, że na klasycznego splita nie mamy przestrzeni, dlatego z pomocą przychodzi klimatyzator przypodłogowy bądź podstropowy, który wyróżnia się niską zabudową i ponadczasowym designem.

 

Gdzie montujemy czyli przestrzeń życiowa klimatyzatora.

Należy także pamiętać o tym, że aby Wasz klimatyzator mógł pracować poprawnie, należy zapewnić mu minimum “przestrzeni życiowej”, aby mógł swobodnie “oddychać” i aby w czasie okresowych serwisów można było się bezproblemowo do niego dostać. Żeby w najprostszy sposób wytłumaczyć o czym mówię, zamieszczam przykładowy schemat dotyczący jednostki ściennej.

jak montować klimatyzację

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli macie jakieś pytania lub sugestie, to piszcie i dzwońcie.
Nikt nie zostanie bez odpowiedzi!

Powróć do strony głównej bloga