Mikroklimat panujący w biurze ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a co za tym idzie na wydajność pracowników. Dlatego warto zadbać o to, by był jak najzdrowszy. Urządzeniem, które pozwala na uzyskanie optymalnych warunków, jest klimatyzacja biurowa.

Zastanawiasz się, czy warto w nią zainwestować i co zrobić, aby działała naprawdę wydajnie? Podpowiadamy.

klimatyzacja biurowa - foto1

Klimatyzacja w biurze – co trzeba wiedzieć?

Klimatyzacja w biurze powoli staje się standardem w polskich biurach. Wynika to zarówno z coraz wyższego stopnia zaawansowania technologicznego dostępnych urządzeń, jak i ze zmieniającego się klimatu. Coraz gorętsze lata sprawiają, że utrzymanie optymalnej temperatury w biurze staje się coraz większym wyzwaniem.

Mimo to, wokół klimatyzacji narosło wiele mitów i stereotypów. Między innymi tych związanych z jakością powietrza, które zostanie przetworzone przez klimatyzator – w tym z obecnością w nim grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Ile w nich prawdy? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest eksploatowana klimatyzacja w biurze i czy samo urządzenie jest dobrze dobrane do warunków technicznych, w których ma pracować.

Klimatyzacja w biurze a zdrowie

Nowoczesna klimatyzacja w biurze to urządzenie, które nie tylko schładza powietrze w gorące dni lata. Obecnie dostępne urządzenia pełnią więcej funkcji. Mogą posłużyć m.in. do dogrzewania wnętrz w chłodniejszym okresie roku, a przede wszystkim pomogą zadbać o:
• optymalny poziom nawilżenia powietrza – zapobiegając jego nadmiernemu przesuszeniu,
• oczyszczenie powietrza z groźnych drobnoustrojów, kurzu czy roztoczy – tak działają klimatyzatory z funkcją oczyszczacza.

Kluczowa jest kwestia dopasowania modelu klimatyzatora do wymogów biura i zainwestowanie w sprzęt dobrej klasy. Zamontowanie dobrze dobranego klimatyzatora biurowego pozwala stworzyć we wnętrzu zdrowy mikroklimat, co pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników 😊

klimatyzacja w biurze - foto2

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni biura?

Aby klimatyzacja do biura zadziałała zgodnie z oczekiwaniami, musi pracować wydajnie. Dlatego przede wszystkim należy dobrać jej moc do powierzchni, na której ma pracować.
Przykładowo do biura o powierzchni do 20-30 m² wystarczy urządzenie o mocy 2,5 kW, a przy 40-60 m² jest zalecana moc 5 kW.

Warto też pamiętać, że wyższa moc będzie potrzebna w pomieszczeniach mocno eksponowanych na promienie słoneczne, np. z dużymi przeszkleniami, które nie są dodatkowo zabezpieczone przed słońcem. Jednocześnie nie należy “przewymiarowywać” klimatyzacji – zbyt mocna instalacja niepotrzebnie zużyje za dużą ilość prądu. Wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą. Specjalista dokona bezpłatnej wizji lokalnej i w profesjonalny sposób doradzi, jakie urządzenie wybrać.

 

 

 

 

Klimatyzacja w biurze, a BHP

Aby wiedzieć, jak ustawić klimatyzację w biurze, warto zapoznać się z treścią Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z jego zapisami istotne jest:
• utrzymanie temperatury w pomieszczeniach biurowych na poziomie minimum 18°C; gdy przekroczy ona poziom 28°C, warunki są uznawane za uciążliwe,
• utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60%,
• ograniczenie ryzyka powstawania przeciągów wywołanych działaniem klimatyzacji lub wentylacji.
Dobrze ustawiony klimatyzator pozwoli spełnić te kryteria. Istotne jest również zapewnienie komfortu akustycznego pracy klimatyzacji – generowany hałas nie powinien przekroczyć poziomu 55-60 dB, jednak największy komfort zapewniają klimatyzatory pracujące poniżej 40 dB. Należy też regularnie wykonywać przeglądy serwisowe oraz konserwację urządzeń klimatyzacyjnych – w tym ich czyszczenie.

Jak używać klimatyzacji w biurze?

Klimatyzacja biurowa może znacząco wpływać na poprawę warunków w firmowych wnętrzach. Trzeba z niej jednak korzystać z rozsądkiem pamiętając o regularnym serwisowaniu oraz monitorowaniu jakości pracy.
Istotne jest też dobranie odpowiedniego urządzenia.
Skorzystaj z naszej pomocy przy jego doborze i montażu. Skontaktuj się, aby uzyskać więcej informacji! 😊

Powróć do strony głównej bloga