klimatyzacja do grzaniaKlimatyzator kojarzy nam się z przyjemnym schładzaniem pomieszczenia w upalne dni, jednakże to nie jedyna zaleta z jakiej słynie klimatyzator.
Istnieje wiele opcji ogrzewania domu podczas zimowych miesięcy. Jedną z nich jest ogrzewanie klimatyzatorem. Choć posiadanie klimatyzacji nie jest jeszcze uznawane w Polsce za standard, to powoli pojawia się w coraz większej liczbie domów. Skąd zainteresowanie tego typu ogrzewaniem? Wynika to z coraz lepszej wydajności klimatyzatorów, wielofunkcyjności oraz całkiem niskiego kosztu eksploatacji.

Wydawać by się mogło, że ogrzewanie klimatyzatorem nie należy do ekonomicznych. W końcu nie jest on szczególnie popularnym urządzeniem grzewczym. Okazuje się jednak, że koszty ciepła wytworzonego dzięki klimatyzatorowi mogą być niższe nawet o 60 do 80% w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi lub akumulacyjnymi. Grzejnik o mocy 2 kW zużywa 2 kW energii elektrycznej. Klimatyzatory charakteryzują się znacznie lepszym współczynnikiem COP, który opisuje stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej. Typowy klimatyzator o mocy 3 kW w trybie grzania może więc zużyć jedynie 0,8 kW.

Ważne są nie tylko koszty
Przy wyborze źródła ogrzewania warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty, ale również na inne czynniki. Ogrzewanie klimatyzatorem jest przede wszystkim niezwykle wygodne. Wystarczy uruchomić urządzenie pilotem, a temperatura podniesie się do oczekiwanego poziomu w kilka minut i dzięki zaawansowanej automatyce, utrzyma się przez wyznaczony czas. Klimatyzator jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od pieców na paliwa stałe czy płynne, gdyż podczas jego eksploatacji nie powstają żadne spaliny. Dodatkowo klimatyzator posiada filtry, które oczyszczają powietrze dostające się do wnętrza.

Skąd bierze się ciepło z klimatyzatora?

W bardzo dużym uproszczeniu:
Klimatyzator składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są ze sobą rurociągiem chłodniczym. W pierwotnym trybie pracy klimatyzatora jakim jest chłodzenie nasza jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu, natomiast jednostka zewnętrzna źródłem ciepła. Zapewne już w tym miejscu łatwo się domyślić, że ciepło w jednostce wewnętrznej uzyskuje się poprzez odwrócenie tego układu, w wyniku którego to jednostka zewnętrzna staje się jednostką chłodzącą. Oczywiście zmiana trybu pracy z chłodzenia na grzanie i na odwrót jest bajecznie prosta i odbywa się za przyciśnięciem jednego przycisku na pilocie.

Dobry klimatyzator z funkcją grzania powinien mieć takie funkcje, jak:
• podtrzymywanie temperatury – np. służy to zamarzaniu rur lub nadmiernemu wychładzaniu pomieszczenia w sytuacji, gdy spada ona poniżej ustalonego zakresu;
• automatyczny restart – po każdym niespodziewanym wyłączeniu lub zaniku napięcia, urządzenie powinno włączać się automatycznie;
• wysoka klasa energetyczna;
• ciche i wydajne działanie;
• możliwość wygodnego i prostego sterowania za pośrednictwem pilota;
• tryb odszraniania, uruchamiany w razie konieczności i spadku temperatury;
• stała i wydajna praca nawet przy skrajnie niskich temperaturach.

Podsumowując:
Klimatyzator z funkcją grzania to doskonały sposób, aby ogrzać dom i mieszkanie w okresach przejściowych. Zapewnia ciepłe i czyste powietrze wiosną i jesienią, a latem chroni przed upałami, gwarantując komfortowe warunki do życia. Nowoczesne klimatyzatory to także ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła. Postawmy więc na sprawdzone rozwiązania i cieszmy się optymalną temperaturą w domu przez cały rok.

Powróć do strony głównej bloga