nieprzyjemny zapach z klimatyzacjiKlimatyzacja w domu ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jej przeciwnicy jako największą wadę wymieniają nieprzyjemny zapach, który czasem się z niej wydobywa. Wydobywanie się przykrych zapachów z klimatyzacji jest winą jej właściciela. 😊
Co więc zrobić, aby takich problemów uniknąć?

 

 

 

 

 

Wymiana filtrów w klimatyzacjiFiltry wymagają czyszczenia

Każdy klimatyzator posiada przynajmniej jeden filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Urządzenia te mogą usuwać te zanieczyszczenia mniej lub bardziej skutecznie. Najbardziej skutecznie usuwają zanieczyszczenia klimatyzatory z filtrem HEPA. Ten rodzaj filtra wychwytuje kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, a nawet niektóre wirusy i bakterie. Na rynku dostępne są także klimatyzatory wyposażone w filtry z atomami srebra oraz takie, które uwalniają witaminę C. Szukając klimatyzatora należy zwrócić uwagę na to, czy zastosowany przez producenta filtr wymaga częstej wymiany, czy też można go czyścić. Oczywiście w przypadku filtra, który musi być często wymieniany, koszty eksploatacji rosną. W efekcie wielu właścicieli klimatyzacji, aby zaoszczędzić wymienia go rzadko. Wielu właścicieli klimatyzacji zbyt rzadko także go czyści. To właśnie zaniedbania ze strony właściciela klimatyzacji są przyczyną brzydkiego zapachu, który wydostaje się z klimatyzacji. Problemu tego można oczywiście uniknąć.

 

Jak często należy wymieniać lub czyścić filtr?

Częstotliwość wymiany i czyszczenia filtra zależy od jego rodzaju. Filtr, który zatrzymuje bardzo drobne zanieczyszczenia brudzi się o wiele szybciej. Filtry standardowe z reguły wystarczy wyczyścić czy wymienić tylko raz w roku. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji świadczy o obecności w niej grzybów. Aby tego typu problemów uniknąć, raz w roku warto wezwać serwisanta. Dokona on przeglądu klimatyzatora, sprawdzi czy wszystkie podzespoły działają w nim prawidłowo. Oczyści również jego wnętrze oraz je zdezynfekuje.

Klimatyzator może wpływać bardzo pozytywnie na zdrowie. Ale może też stać się przyczyną nawet bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Wina leży jednak nie po stronie klimatyzatora, ale jego właściciela. Jednym z najważniejszych obowiązków jest regularne czyszczenie lub wymiana filtra w klimatyzatorze. Jest to najlepszy sposób na to, aby z klimatyzacji nie wydobywał się nieprzyjemny zapach.

CZY ODGRZYBIANIE KLIMATYZACJI JEST POTRZEBNE?

Okresowe przeglądy techniczne oraz odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji pozwala na długie użytkowanie urządzeń klimatyzacyjnych. Jeśli klimatyzator nie będzie czyszczony to może dojść do sytuacji, w której grzyby i bakterie zalegające na parowniku (chłodnicy) oraz w tacy ociekowej, przedostaną się do powietrza w pomieszczeniu. Wentylator zamontowany w jednostce wewnętrznej wymusza ruch powietrza, który porywa niepożądane bakterie i drobnoustroje. Często klienci mówią, że brudna klimatyzacja wydziela zapach “wilgoci lub mokrego błota”. W takim przypadku klimatyzator nie spełnia swojej funkcji, lecz jest tylko uciążliwy dla użytkowników. Brak odgrzybiania klimatyzacji może się przyczynić do różnych infekcji oraz chorób np. zapalenia spojówek, kaszlu lub kataru.

Klimatyzatory typu SPLIT montowane wewnątrz pomieszczeń nie dostarczają świeżego powietrza, dlatego istotne jest aby raz dziennie wietrzyć dokładnie pomieszczenia klimatyzowane. W okresie największych upałów należy ustawiać temperaturę niższą od powietrza zewnętrznego o 5° C do 7° C. Większa różnica temperatur spowoduje dyskomfort i uczucie zbyt dużego chłodu.
Producenci zalecają dokonywanie przeglądów technicznych minimum dwa razy w roku. Jest to często warunek konieczny do zachowania gwarancji. Przegląd powinien obejmować takie czynności jak:
• mycie filtrów powietrza w jednostce wewnętrznej,
• mycie obudowy jednostki wewnętrznej,
• dezynfekcję i odgrzybianie chłodnicy w jednostce wewnętrznej,
• przepłukanie tacy ociekowej i instalacji odprowadzania skroplin,
• czyszczenie skraplacza w agregacie zewnętrznym,
• wymycie obudowy w agregacie zewnętrznym,
• pomiar temperatury nawiewu powietrza,
• sprawdzenie szczelności układu chłodniczego.

Do dezynfekcji parownika w jednostce wewnętrznej oraz tacy ociekowej należy używać specjalnych płynów np. CARLY BIO. Stosowane są różne płyny do dezynfekcji klimatyzacji ale zawsze warto poprosić o odpowiedni atest higieniczny.

Podsumowując!
Okresowe serwisowanie klimatyzacji jest bardzo ważne nie tylko ze względu na długie i wydajne życie urządzenia ale co najważniejsze, na zdrowie użytkowników. 😊

Powróć do strony głównej bloga