systemy chłodnicze

Chłodnictwo to dział techniki, zajmujący się odprowadzeniem ciepła ze środowiska, chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia. Największe zastosowanie ma w utrwalaniu żywności.

A czy wiesz jak to się zaczęło?

Od dawien dawna, nasi przodkowie stosowali lód i śnieg w utrwalaniu żywności. Była to najwcześniejsza substancja chłodnicza. Ponad pięć tysięcy lat temu, Chińczycy przywozili z gór bloki lodowe, które przechowywali aż do lata. Rzymianie zaś, tworzyli prymitywne lodówki, w postaci izolowanych słomą dołów, w których umieszczali również transportowany z gór lód. W Egipcie i Indiach używano porowatych glinianych naczyń, w których efekt chłodzenia uzyskano dzięki odparowaniu części zawartości. Ten sam efekt uzyskiwali również Persowie, zwiększając intensywność parowania przez nadmuch powietrza.

Odkrycie mikroorganizmów takich jak pleśń czy bakterie, a następnie wpływ temperatury na prędkość ich namnażania, spowodowało wzrost zainteresowania chłodzeniem jako środkiem konserwowania żywności.  Technika chłodnicza, zaczęła rozwijać się gwałtownie dopiero w XIX wieku w trakcie rewolucji przemysłowej. W 1850 roku Ferdynand Carre skonstruował pierwszą maszynę chłodniczą napełnioną wodą i kwasem siarkowym. Uznawany za twórcę chłodnictwa absorpcyjnego, opatentował urządzenie wykorzystujące wodę i amoniak. Rozwiązanie to pozwalało przy niskich ciśnieniach osiągnąć efekt chłodniczy. Co więcej, nie wymagało szczególnej precyzji podczas produkcji.  W ciągu ostatnich dziesięcioleci radykalnie zmienił się sposób budowania nowych instalacji chłodniczych – zarówno przemysłowych jak i niewielkich urządzeń komercyjnych. Znacznie większy nacisk kładzie się na szczelność układu oraz wystarczającą wytrzymałość materiałów. Przykładem mogą być nowoczesne instalacje amoniakalne, w pełni bezpieczne dla obsługi. Poprzez wzrost kultury technicznej i rozwój wiedzy inżynierskiej, czynnik chłodniczy powinien spełniać inne kryteria niż przed kilkudziesięciu laty. Dzięki temu możliwe i uzasadnione ekonomicznie stało się zastosowanie dwutlenku węgla w układach chłodniczych pracujących do -54°C. Wydaje się również, iż należałoby dopuścić stosowanie R-22 w ściśle określonych warunkach. Niemniej jednak, obecne regulacje prawne pozostawiają zakładom niewielki wybór pomiędzy czynnikami syntetycznymi, często o niekorzystnych własnościach termodynamicznych a czynnikami naturalnymi jak amoniak, powietrze czy dwutlenek węgla.

W dużym uproszczeniu, poprzez sprawne i dobre działanie urządzenia chłodzącego rozumie się odbieranie ciepła z jednego miejsca i usuwanie go w innym. Oczywiście po drodze zużywana jest energia, która również usuwana jest po “gorącej stronie”. Nie wpływa to na skuteczność chłodzenia po „zimnej stronie”, czyli tam gdzie układ ma za zadanie utrzymać niską temperaturę. Sercem każdego układu chłodniczego jest sprężarka, zwana też czasem agregatem (zwykle to określenie stosuje się w odniesieniu do lodówek). Urządzenie to ma za zadanie pobranie czynnika chłodzącego i doprowadzenie go do bardzo wysokiego ciśnienia. Następnie chłodziwo zostaje doprowadzone do skraplacza, który jest elementem mającym za zadanie oddanie ciepła do otoczenia. Ten element rozgrzewa się najmocniej w trakcie pracy układu chłodzącego. Czynnik w stanie gazowym obniża znacznie temperaturę i zmienia się jego stan skupienia do stanu ciekłego. Następnie, w niektórych urządzeniach chłodniczych, mamy osuszacz, jednak nie zawsze ten element występuje. Później chłodziwo trafia do zaworu rozprężającego, który decyduje o sile chłodzenia po stronie zimnej, przepuszczając odpowiednią ilość czynnika. Następnie mamy parownik, który jest umieszczony tam, gdzie należy schłodzić powietrze. Teraz chłodziwo, które znów zamieniło się w stan gazowy, trafia ponownie do sprężarki i cały cykl się powtarza.

Główne urządzenia stosowane w komercyjnym i przemysłowym chłodnictwie:

  • chłodnie,
  • agregaty chłodnicze,
  • komory chłodnicze modułowe,
  • regały chłodnicze,
  • lady chłodnicze,
  • witryny supermarketowe,
  • lodówki stosowane w kuchniach przemysłowych,

Firma Arsem profesjonalnie zajmuje się chłodnictwem przemysłowym. Naszym Klientom oferujemy doradztwo, kompleksowe projekty pomieszczeń chłodniczych oraz dostawy i montaż urządzeń chłodniczych. Działamy głownie na rzecz sektora związanego z przetwórstwem rolno-spożywczym. Naprawiamy, serwisujemy i konserwujemy wszelkie urządzenia chłodnicze. Nasze urządzenia chłodnicze, znajdują zastosowanie w marketach, sklepach, galeriach handlowych, restauracjach i innych obiektach, w których oprócz walorów użytkowych liczy się także estetyczny wygląd 😊.

chłodnictwo przemysłowechłodnictwo sklepowe

chłodnictwo w sklepie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powróć do strony głównej bloga