Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Jest to słuszny trop, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają.

Pompa ciepła jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania obiektów użytkowych. Wykorzystuje naturalne źródła energii i nie generuje czynników szkodliwych dla środowiska naturalnego, więc choćby z tego względu zasługuje na szczególną uwagę. Czy sprawdzi się w naszym klimacie? Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego źródła energii: powietrza, wody lub gruntu. Jeśli uwzględnimy takie czynniki, jak lokalizacja i metraż działki, rodzaj podłoża oraz ukształtowanie terenu, nasza pompa bez problemu poradzi sobie z ogrzaniem domu.

Pompy ciepła to nie  lada gratka dla miłośników ekologii i zwolenników nowoczesnych technologii, ponieważ chronią również klimat oraz pobierają około ¾ energii do ogrzewania z otaczającego nas środowiska. Najczęstszymi źródłami ciepła dla tych urządzeń są powietrze, grunt i wody gruntowe. W Polsce z roku na rok, przybywa zwolenników pomp ciepła, oto  klika powodów, dla których warto rozważyć ich zastosowanie:

  • Niższe koszty budowy domu – wybierając pompę ciepła, nie potrzebujemy budować komina oraz magazynu opału,
  • Długa żywotność pompy ciepła, przy odpowiedniej instalacji nawet do 25 lat!,
  • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, dlatego łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na inwestycję proekologiczną,
  • Pompa ciepła, oprócz ogrzewania, może również chłodzić pomieszczenie w lecie.

Jak działa Pompa Ciepła?

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, wykorzystujące energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Praca  pompy ciepła, oparta jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu.

W wymienniku ciepła zwanym parownikiem, czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura.

Kolejnym elementem obiegu, do którego trafia czynnik w postaci gazowej, jest wymiennik ciepła zwany skraplaczem. Gorący i sprężony czynnik oddaje tu energię cieplną do źródła górnego, co powoduje jego skroplenie. Na drodze do parownika czynnik napotyka zawór rozprężny – jest to ostatni z elementów zamykający obieg termodynamiczny, który racjonuje ilość czynnika trafiającą do parownika. Procesowi temu towarzyszy obniżenie ciśnienia oraz temperatury czynnika. W ten sposób czynnik krąży w obiegu termodynamicznym zapewniając cykliczność pracy pompy ciepła.

schemat pompy ciepła

W pompie ciepła wyróżniamy cztery podstawowe części składowe:

parownik – przekazuje ciepło o niskiej temperaturze z wody, gruntu lub powietrza do instalacji wypełnionej specjalnym płynem, który zmienia się w gaz,
sprężarka – jej zadaniem jest sprężenie ogrzanego gazu, poprzez podniesienie jego temperatury,
skraplacz – urządzenie, które wykorzystuje uzyskane ciepło i oddaje je wodzie, wypełniającej grzejniki rozmieszczone w obiekcie użytkowym,
zawór rozprężny – przepływa przez niego ochłodzony płyn, który wraca do parownika, następnie cały proces się powtarza.

Podsumowując, warto zainwestować w Pompę Ciepła!

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo bliskie idei rekuperacji, wpisuje się bowiem w ogólnoświatowy trend energooszczędności polegający na ograniczeniu zużycia tzw. energii nieodnawialnej, czyli uzyskiwanej z kopalin typu węgiel, gaz, olej opałowy.

Długie lata wydajnej i bezobsługowej eksploatacji naszej pompy ciepła, zapewnimy jeśli zadbamy o regularne przeglądy techniczne i prawidłowy serwis. Najczęściej wymóg mówi o minimum jednym przeglądzie w roku, ale pierwszy tzw. gwarancyjny przegląd powinien być wykonany przed upływem roku od pierwszego uruchomienia pompy ciepła. W pierwszych latach użytkowania przeglądy służą głównie do sprawdzenia dotychczasowej pracy oraz dostosowania parametrów pracy urządzenia do obiektu i oczekiwań jego mieszkańców. Coroczny przegląd/serwis pompy ciepła najlepiej przeprowadzać we wrześniu lub październiku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Zarówno przeglądy jak i serwis urządzenia należy powierzyć firmom autoryzowanym przez producenta pomp ciepła. Ich lista jest najczęściej przekazywana użytkownikowi wraz z dokumentacją urządzenia i niezależnie dostępna jest na stronie internetowej producenta.

Jeśli spodobał się Wam mój wpis, zapraszam do kontaktu 😊

Powróć do strony głównej bloga