Budując dom, chcemy aby był ciepły, szczelny i przytulny. Z pietyzmem wybieramy trzyszybowe okna, najlepsze wielowarstwowe ocieplenie, a tym samym fundujemy sobie termos. Tak! Termos, w którym oddychamy zużytym i “nieświeżym” powietrzem. Ale to nie wszystko! Żyjemy w czasach, gdy otwarcie okna nie sprawi, że nasz dom czy mieszkanie wypełni się świeżym i czystym powietrzem, to powietrze nie wypełni nam radośnie płuc ☹ Niestety otwarcie okna często skutkuje napływem pyłu, dymu, smogu, zanieczyszczeń, których nie widzimy oraz alergenów. Może lepiej jest więc tego okna nigdy nie otwierać? Tak się nie da, jeśli nie chcesz mieć wilgoci i grzybków na ścianie. Z pomocą nam i naszym domom przychodzi rekuperacja!

Cóż to takiego ta rekuperacja? Jak działa i co zyskuję jeśli się na nią zdecyduję?

Postaram się wyjaśnić w jak najprostszy sposób zasadę działania rekuperacji. Instalujesz w domu rekuperator. Rekuperator stanowi serce czyli centralę rekuperacji z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Rekuperator przetłacza powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrza to powietrze zimne i czyste zaciągane z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – okrągłe elementy na suficie lub ścianach. Te dwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli w rekuperatorze, ale co ważne, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w urządzeniu! Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

rekuperacja - schemat

Rekuperacja jest zatem koniecznością w budownictwie energooszczędnym, ale również obowiązkowym elementem w nowoczesnym budownictwie, ponieważ rekuperacja daje Ci oszczędności na ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o Twoje zdrowie.

Oto kilka innych korzyści płynących z posiadania Rekuperacji:
• rekuperacja to oszczędność energii;
• filtrowanie powietrza z pyłków – bardzo ważne dla alergików!;
• brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.;
• brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze;
• sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją;
• szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki);
• szybkie usuwanie zapachów: kuchnia – gotowanie, / WC – wiadomo 😉;
• mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu – oczywiście rekuperator nie zastępuje odkurzacza 🙂;
• czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii;
• brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien;
• w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie;
• w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu;
• rekuperacja to też możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje takie jak dogrze-wanie powietrza;
• rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO² i wilgoci;
• rekuperacja może być podłączona pod instalacje inteligentnego budynku;
• rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań;

Jak dobrać odpowiedni rekuperator

Zależność między powierzchnią domu, a “wielkością” rekuperatora jest dość istotna, od niej bowiem zależy wybór odpowiedniego urządzenia. Ma to istotne znaczenie dla wydajności pracy wybranego sprzętu, a co za tym idzie, dla kosztu eksploatacji rekuperatora. Przy wyborze urządzenia, należy kierować się wskaźnikiem krotności wymiany powietrza, który jest różny w zależności od typu pomieszczenia oraz powierzchni, na którą ma oddziaływać. Im wyższa jest sprawność temperaturowa urządzenia, tym mocniej obniżają się koszty eksploatacyjne (w tym najważniejszy z nich, jakim jest poziom zużycia energii).
Należy zwrócić uwagę na to, jak w przypadku konkretnego budynku przedstawiają się wymagane parametry dla minimalnego strumienia wymiany powietrza.
W Polsce krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych reguluje Polska Norma PN-83 B-03430. Przyjmuje się 30 m³/h na jedną osobę przebywającą w pomieszczeniu lub 1 h -1 czyli jedną wymianę powietrza w pomieszczeniu.
Wydajność rekuperatora musi sprostać zapotrzebowaniu na świeże powietrze dla budynku.
W trosce o swoje zdrowie, nie zapomnijcie o okresowych przeglądach urządzeń i wymianie filtrów. Jest to niezmiernie ważne abyś mógł cieszyć się długim i wydajnym życiem swojego urządzenia.
W wyborze odpowiedniego rekuperatora, dostosowanego do indywidualnych potrzeb klientów, pomoże zespół wykwalifikowanych fachowców pracujących w Firmie ARSEM 😊
Zapraszam do kontaktu.

Powróć do strony głównej bloga