W naszej pracy spotykamy się z częstym myleniem rekuperacji z klimatyzacją dlatego teraz postaram się wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi 😊

Rekuperacja nie jest klimatyzacją, nie jest również ogrzewaniem. Czyste i świeże powietrze w domach to podstawa dobrego samopoczucia. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się nowoczesne systemy rekuperacji i klimatyzacji. Różnice między nimi są dość znaczące, dlatego nie można ich między sobą mylić. Czym różni się więc klimatyzacja od rekuperacji? W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze różnice i podobieństwa między tymi dwoma instalacjami.

Najogólniej rzecz ujmując zarówno klimatyzator, jak i rekuperator mają na celu podniesienie jakości powietrza w pomieszczeniach. Różnice najbardziej widoczne są w przypadku mechanizmu działania obu tych urządzeń. Rekuperacja polega na wymianie powietrza. Zużyte powietrze z wnętrza pomieszczenia zostaje usunięte na zewnątrz, a do wnętrza wpuszczane jest świeże, które dodatkowo jest poddane filtracji i oczyszczane ze wszelkich pyłów oraz zanieczyszczeń.

Z kolei głównym zadaniem klimatyzacji jest obróbka powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzatory cieszą się popularnością zwłaszcza latem, gdy wykorzystuje się je do schłodzenia powietrza i obniżania temperatury. Możliwe jest również ogrzewanie powietrza za pomocą klimatyzatora, co może być przydatne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Klimatyzacja pozwala też utrzymywać w pomieszczeniach odpowiedni poziom wilgotności, jednak to, co odróżnia ją od rekuperacji, to przede wszystkim fakt, że w tym wypadku powietrzne nie jest wymienianie.

rekuperacja kontra klimatyzacjaCo nam daje rekuperacja?

Najważniejszym celem rekuperacji, zwanej też wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, jest dostarczenie człowiekowi świeżego powietrza. Rekuperacja pozwala na skuteczne usunięcie z domu zużytego powietrza o nieprzyjemnej woni. Pozbawia ona także dom nadmiernej wilgoci oraz zanieczyszczeń czy alergenów. Dzieje się to bez względu na porę roku, a także bez konieczności otwierania okien. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją może skutecznie współpracować z każdym systemem ogrzewania domu. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie stosunkowo stałej temperatury w całym domu – obniża ją w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych, a podnosi tam, gdzie temperatura jest zwykle niższa (np. w pokojach od strony północnej). Jej zastosowanie pozwala wygenerować oszczędności na ogrzewaniu sięgające około 30%, a czasem nawet 50%, co wynika z braku strat ciepła.

 

Rekuperacja oraz klimaZyski z klimatyzacji

Działanie klimatyzacji skupia się przede wszystkim na poprawie komfortu cieplnego, czyli zmianie temperatury oraz wilgotności powietrza (zimą optymalna temperatura mieści się w granicach 20-21° C, a latem 23-36° C). Klimatyzację można zamontować w domu już wybudowanym i wykończonym bez konieczności przerabiania istniejącej instalacji.

Rekuperator czy klimatyzator – co wybrać?

Porównując działanie klimatyzacji i rekuperacji, można dojść do wniosku, że to rekuperacja jest w stanie zapewnić nam zdrowy przepływ i wymianę powietrza, a klimatyzacja jedynie poprawić komfort termiczny. Pomimo stosowania coraz to nowszych technologii, sama klimatyzacja nie zawsze jest w stanie skutecznie usunąć wszystkie znajdujące się w zużytym powietrzu zanieczyszczenia, alergeny i grzyby, co natomiast możliwe jest dzięki rekuperacji.

Rekuperacja z klimatyzacją – czy można to połączyć?

Ze względu na różnice w działaniu obu urządzeń niektórzy decydują się na połączenie dwóch systemów w jednym budynku. Różnice w działaniu rekuperacji oraz wentylacji sprawiają, że oba systemy mogą się uzupełniać. Klimatyzacja schładza powietrze, a rekuperacja doprowadza do jego wymiany i stwarza w budynku korzystny mikroklimat. Klimatyzacja z rekuperacją jest więc rozwiązaniem energooszczędnym, zapewniającym efektywny odzysk ciepła.

Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w swoim domu, skontaktuj się z Nami!

Zajmujemy się montażem rekuperacji i klimatyzacji w domach, mieszkaniach, biurach, lokalach i obiektach użyteczności publicznej.

Gwarantujemy najlepsze standardy wykonania – serdecznie zapraszamy 😊

Powróć do strony głównej bloga