Pompy ciepła NIBEObecny trend wskazuje na powolne odchodzenie od paliw kopalnych, jako surowca stosowanego do ogrzewania domów. Ma to niewątpliwie związek z ekologią, ponieważ coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jak negatywny wpływ na środowisko ma używanie węgla, olejów czy innych substancji, które podczas spalania emitują do atmosfery toksyczne pyły i gazy. Dużą rolę odgrywa rozwój technik grzewczych, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Urządzenia są coraz tańsze, bardziej efektywne i szeroko dostępne. Odpowiednia pompa ciepła pozwala w oszczędny oraz przyjazny dla środowiska sposób ogrzać wodę i dostarczyć energię do ogrzania budynku. Pompy ciepła cieszą się uznaniem, ze względu na długą żywotność, bezobsługowość oraz niskie koszty eksploatacji.

Na czym polega działanie powietrznej pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła (czy też ściślej – pompa typu powietrze/woda) to pompa ciepła, która jako dolne źródło – a więc środowisko, z którego pozyskiwane jest ciepło – wykorzystuje dostępne bez ograniczeń powietrze atmosferyczne. Podobnie jak inne pompy ciepła, w domowej instalacji grzewczej może pełnić taką samą rolę jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny, a więc służyć do zasilenia w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wiele modeli pomp powietrze/woda można zastosować również do chłodzenia budynku w okresie letnim – pełnią wtedy rolę klimatyzatora. W ostatnim czasie rośnie popularność powietrznych pomp ciepła o małej mocy, służących wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku oprócz powietrza atmosferycznego dostępnego na zewnątrz budynku, jako źródło ciepła dość często wykorzystuje się powietrze odprowadzone z domu przez system wentylacji wywiewnej. Stanowi to konkurencyjny wobec rekuperacji sposób spożytkowania energii cieplnej zawartej w tym powietrzu.

Nowoczesne pompy ciepła tego rodzaju mogą pracować efektywnie przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej w zależności od konstrukcji -15, -20, a nawet -25 stopni Celsjusza.
Pompa powietrzna nie wymaga budowy dolnego źródła ciepła, jej montaż nie jest więc uwarunkowany posiadaniem odpowiednio dużej działki, czy też dostępu do nadających się do wykorzystania wód podziemnych lub powierzchniowych, dodatkowo nie trzeba wykonywać kosztownych robót ziemnych. Montaż urządzenia trwa zazwyczaj 1-2 dni, a koszt urządzenia plus robocizna to koszt ok 20-40 tyś. złotych netto dla domu jednorodzinnego. Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko efektywna ale i trwała!

Pompy jakich firm są najczęściej montowane w Polsce?

Ponad 30 lat doświadczenia na rynku pomp ciepła, pozwoliło szwedzkiemu koncernowi NIBE uplasować się na pozycji lidera. Misją NIBE jest zapewnienie życia w przyszłości zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju w oparciu o odnawialne źródła energii.

Niezwykle charakterystyczną cechą dla wszystkich urządzeń z logo NIBE jest energooszczędność, a wraz z nią użytkownicy otrzymują coś więcej – otrzymują urządzenie będące swoistym manifestem polityki marki, która opiera się na edukowaniu społeczeństwa w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Powróć do strony głównej bloga