Opis działania klimatyzacji

Klimatyzacja jest obecnie bardzo powszechnym rozwiązaniem, stosowanym zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i w siedzibach przedsiębiorstw. Przydaje się głównie podczas upałów, a przy okazji obniża wilgotność powietrza, co ma duże znaczenie dla komfortu osób przebywających w pomieszczeniu. Naturalnie, urządzenia mogą też pełnić funkcję grzewczą. A zatem jak działa klimatyzacja? Odpowiedź poniżej.

Zasada działania klimatyzacji

Klimatyzacja działa jak standardowa, domowa lodówka. System stworzony jest przeważnie z dwóch jednostek: wewnętrznej, zewnętrznej oraz z rurek, które łączą je ze sobą i umożliwiają przepływ powietrza. Zasada funkcjonowania klimatyzacji jest dość prosta i polega na pobraniu potrzebnej energii w danym miejscu, a następnie przekazaniu jej do innego. Aby to było możliwe, potrzebny jest czynnik chłodniczy, który przepływa rurami pomiędzy jednostkami.

Płyn ten pobiera ciepło z powietrza, schładzając je, a następnie wydmuchuje w pomieszczeniu. W razie potrzeby może też je podgrzewać. System jest całkowicie szczelny i bardzo wydajny. Główne elementy instalacji to:

– sprężarka,
– skraplacz,
– parownik,
– zawór rozprężny,
– wentylatory.

Sprężarka wraz z zaworem umożliwia przemianę czynnika chłodniczego w gaz lub ciecz. Ciepło pobrane przez czynnik usuwane jest na zewnątrz budynku. Modele split posiadają te części zamontowane w jednostce zewnętrznej, natomiast wewnętrzna została wyposażona w wentylatory oraz parownik, które odpowiadają za prawidłowy przepływ schłodzonego powietrza.

Co ważne, powietrze wydmuchiwane z urządzenia jest oczyszczone, dzięki obecności specjalnego filtra. Skorzystają na tym z pewnością osoby cierpiące na alergię bądź różnorodne schorzenia układu oddechowego. Wspomniana już funkcja osuszania to dodatkowa korzyść z używania klimatyzatora. Wilgotność na prawidłowym poziomie (pomiędzy 40% a 60%) wpływa na zredukowanie rozwoju pleśni oraz pozytywnie oddziałuje na obecne w obiekcie urządzenia.

W jaki sposób działa klimatyzacja w domu?

Klienci mają do wyboru kilka rodzajów klimatyzacji. Najpopularniejsze są omówione wcześniej urządzenia typu split. Na rynku można znaleźć także urządzenia monoblokowe, gdzie wszystkie elementy zamknięte są w pojedynczej obudowie oraz klimatyzatory multi-split, okienne, kasetonowe, przypodłogowe, kanałowe czy przenośne.

Wiele osób pewnie zastanawia się, jak działa klimatyzator przenośny i czy jest tak samo wydajny? Jego największą zaletą jest to, że można go ustawić praktycznie wszędzie, więc sprawdzi się tam, gdzie nie ma dużo dostępnej przestrzeni. Posiada jednak rurę, którą trzeba wystawić za okno, żeby odprowadzała ciepło. Zasada działania klimatyzacji przenośnej jest więc taka sama, jak modeli montowanych na stałe.

Jak widać, w temacie, jakim jest klimatyzacja zasada działania pozostaje mniej więcej identyczna, zmienia się tylko sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu. Przy wyborze właściwego rodzaju, warto dobrze zastanowić się, które rozwiązanie będzie optymalne długofalowo. Duże znaczenie ma również miejsce, gdzie znajdzie się jednostka wewnętrzna, aby powietrze bez przeszkód docierało w pożądane obszary.

Klimatyzatory funkcjonujące w trybie odwróconym, to znaczy dogrzewające powietrze wydmuchiwane w pomieszczeniu, są coraz chętniej wybierane przez klientów. Sprawdzają się znakomicie w okresach, kiedy spada temperatura, a ogrzewanie centralne jeszcze nie jest potrzebne bądź nie zostało włączone. W przypadku gdy wybrana zostaje taka klimatyzacja zasada działania pozostaje niezmieniona – czynnik chłodniczy pobiera jednak ciepło w jednostce znajdującej się na zewnątrz i transportuje je do jednostki zamontowanej wewnątrz budynku.

Jeśli pragniecie poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, jak działa klimatyzacja w domu, zapraszamy do kontaktu i umówienia terminu spotkania z naszym Specjalistą do spraw wizji lokalnych. W ten sposób uzyskacie wszystkie potrzebne informacje, aby wybrać najlepsze urządzenie do istniejących warunków.

Zapraszamy do kontaktu: (42) 611 80 10.

Powróć do strony głównej bloga