Wady i zalety klimatyzacjiKlimatyzacja z rozmachem zdominowała nasze codzienne życie. Doceniamy jej obecność w samochodach i biurach, a coraz częściej wprowadzamy ją do naszych mieszkań.

A jak to wszystko się zaczęło?

Domy budowane w tradycyjny sposób z masywnymi, grubymi murami z cegły o niewielkich oknach, ustąpiły miejsca szkieletowym konstrukcjom o dużych oknach i szybko nagrzewających się pomieszczeniach, w których ciężko się pracowało czy odpoczywało. Wybawieniem okazała się klimatyzacja 😊

Klimatyzacja – co musimy o niej wiedzieć?

Klimatyzacja stosowana w pomieszczeniach mieszkalnych, działa na zasadzie podobnej do działania lodówek i chłodziarek, gdzie “czynnik chłodzący” odparowując, schładza powietrze. Zakres stosowania klimatyzacji zamyka się w przedziale od 0 do 35 stopni C, z tym że poniżej temperatury 18 stopni C chłodzenie można odwrócić na cykl nagrzewania. Dogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem, zużywa trzykrotnie mniej energii niż piecykiem elektrycznym.

Klimatyzator nie tylko obniża czy podnosi temperaturę, ale również utrzymuje optymalną dla człowieka wilgotność.
Czy wiecie, że My sami również jesteśmy w pewnym sensie klimatyzatorem? Tak! Gdy jest gorąco pocimy się, a parująca woda obniża temperaturę naszego ciała. Jeśli jednak wyobrazisz sobie, że jesteś w wilgotnym i gorącym pomieszczeniu to Twój organizm nie poradzi sobie z odprowadzeniem wody. Będzie Tobie znacznie bardziej gorąco niż wówczas, gdy znajdziesz się w suchym powietrzu. Tu nagle pojawia się drugie zadanie klimatyzatora jakim jest obniżenie wilgotności powietrza. Twój organizm sam zacznie się schładzać, dzięki zwiększonemu parowaniu wody. Te dwa czynniki – regulacja temperatury pomieszczenia oraz jego wilgotności to dwa najważniejsze zadania klimatyzacji.

Bardzo ważne jest umieszczenie klimatyzatorów w pomieszczeniu w taki sposób aby nie wiały bezpośrednio na nas chłodnym powietrzem i jednocześnie skutecznie schładzały całe pomieszczenie. Nie chodzi tu o lokalne schłodzenie jakiegoś kąta, ale o równomierne obniżenie temperatury. Aby to wszystko jednak prawidłowo funkcjonowało, należy montaż takiej instalacji powierzyć wykwalifikowanym instalatorom.

No dobrze, skupmy się na wadach i zaletach

Już trochę napisałam o zaletach klimatyzacji jakimi są komfort termiczny i wilgotność powietrza, odpowiadający potrzebom człowieka. To właśnie te dwa czynniki, zdecydowały o wielkiej popularności tych urządzeń. W upalne lato praca wymagająca dużej koncentracji i wydajności nie jest możliwa. Nasze czynności są wolniejsze, a sprawność umysłowa i spostrzegawczość maleją. W wysokich temperaturach źle śpimy i wypoczywamy, dlatego stosujemy takie urządzenia jak klimatyzator.
W upalne dni korzystanie z klimatyzacji jest szczególnie zalecane dla dzieci i osób w podeszłym wieku, a także tych wszystkich, którzy cierpią na nadciśnienie i choroby krążenia.

A jakie są wady?

Montaż klimatyzacji nie należy do najłatwiejszych. Nie zrobimy tego samodzielnie, jeśli nie mamy odpowiednich uprawnień. Do kosztów urządzenia, należy doliczyć koszty instalacji. Jeśli robimy to na etapie budowy domu, to sprawa jest ułatwiona, jeśli natomiast decydujemy się na montaż w istniejącym już domu, to niestety wymagane będą prace związane z kuciem ścian, a dla niektórych osób jest to poważny remont.

Kolejny problem pojawia się jeśli nie zdecydujemy się na montaż klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach, a jedynie w wybranych. Przechodząc z klimatyzowanych pomieszczeń do nieklimatyzowanych, narażeni jesteśmy na dużą zmienność temperatur. Nie trzeba być lekarzem aby wiedzieć, że ma to swoje konsekwencje zdrowotne. Problemy z zatokami, infekcje gardła czy problemy ze stawami to tylko niektóre z nich, dlatego należy z rozwagą dostosować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, która powinna wynosić pomiędzy 19 a 25 stopni C.

Powróć do strony głównej bloga