monitoring chłodniPrzechowywanie żywności od zawsze stanowiło poważny problem. Dla zwiększenia możliwego okresu przydatności do spożycia, stosowano wiele rozmaitych metod konserwacji jedzenia od wędzenia, suszenia czy solenia. Żadna z tych technik nie była jednak w stanie uzyskać takiej efektywności jak chłodzenie czy zamrażanie produktów żywnościowych. Obniżenie temperatury to jednak nie wszystko, dla trwałości żywności bardzo ważne jest utrzymanie jej na stałym poziomie. Niewielkie wahania w zakresie 1 stopnia C nie mają większego znaczenia, ale zmiana o więcej niż 10 stopni C może doprowadzić do zmian w strukturze zamrożonych produktów.

Przemysł spożywczy to najważniejsza i najszybciej rozwijająca się dziedzina Polskiej gospodarki. W całym przemyśle spożywczym działa 34 200 podmiotów z czego 27 619 to przedsiębiorstwa mikro, 5 241 małe, 1 115 średnie i 199 duże, które realizują przeszło 60% przychodów ze sprzedaży całego sektora spożywczego. Ze względu na ludzkie zdrowie, produkcja żywności podlega licznym regulacjom krajowym i wspólnotowym, określającym standardy bezpieczeństwa i jakości żywności.

Tu właśnie jeśli o standardach bezpieczeństwa i jakości żywności mowa, do gry wchodzi chłodnictwo, a dokładniej monitoring urządzeń chłodniczych, który w branży żywnościowej odgrywa ogromną rolę. Monitoring urządzeń chłodniczych jest niezwykle ważny, ponieważ poprzez nieustanną kontrolę, możliwe jest utrzymanie prawidłowej pracy instalacji chłodniczej. Jest to istotne ze względu na wpływ jaki ma zmiana temperatury na artykuły spożywcze, które muszą być przechowywane w kontrolowanych warunkach. Zakłócenie tych warunków zagraża zdrowiu konsumentów. Wzrost temperatury zwiększa bowiem ryzyko mnożenia w produktach spożywczych drobnoustrojów i bakterii powodujących u konsumentów poważne zatrucia pokarmowe. Dodatkowo wzrost temperatury prowadzi do utraty walorów smakowo-zapachowych towaru, a także do zmiany konsystencji produktów żywności. Nad bezpieczeństwem towaru czuwa system HACCP czyli System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli.

HACCP identyfikuje skalę zagrożeń bezpieczeństwa żywności podczas jej produkcji i dystrybucji. Weryfikuje czy dany zakład, wykonał wszystko aby zagwarantować bezpieczeństwo konsumentowi, podczas spożywania produkowanych przez niego produktów. Jedną z głównych zasad HACCP jest monitoring chłodniczy, inaczej monitoring krytycznych punktów kontroli czyli sytuacji, w których niezbędna jest kontrola różnych parametrów, od których zależy jakość produkowanego i dystrybuowanego produktu. Kontrola czyli monitoring chłodniczy ma zagwarantować bezpieczeństwo towaru.
Monitoring chłodniczy ma na celu weryfikację, najważniejszych parametrów środowiskowych w miejscu przechowywania i pozwala zachować ciągłość łańcucha chłodniczego. System monitoringu, nieprzerwalnie gromadzi informacje o warunkach przechowywania żywności, takich jak temperatura czy wilgotność. Informacje te trafiają do specjalnego programu, w którym są szczegółowo analizowane. Niezwykle czułe czujniki w momencie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, uruchamiają alarm co pozwala na szybką reakcję. Stała obserwacja działania układu, sprzyja również przewidywaniu ich jeszcze przed uszkodzeniem, co ułatwia utrzymanie ciągłości pracy układu chłodniczego. W przypadku przechowywania artykułów szybko psujących się jest to wartość nieoceniona. Systemy te dostarczają informacji, które pozwalają szybko reagować na wszelkiego rodzaju usterki układu chłodniczego, a wielką ich zaletą jest to, że dają również możliwość automatyzacji wielu procesów, a często również zdalnego sterowania pracą urządzeń chłodniczych.

Powróć do strony głównej bloga