filtry w klimatyzatorachWiększość osób zainteresowanych montażem klimatyzacji w domu lub w firmie, uwzględnia właściwości chłodzące tego urządzenia. Klimatyzacja to nie tylko przyjemne chłodzenie w upalne dni, ale również energooszczędne i efektywne ogrzewanie gdy na zewnątrz panują niskie temperatury – o tym już było w moim poprzednim tekście 😊

Mało kto pamięta, że system klimatyzacyjny odpowiedzialny jest za staranną filtrację powietrza. Zależnie od wybranego modelu danego producenta, może on posiadać zróżnicowaną liczbę filtrów oczyszczających powietrze, nawiewane do pomieszczenia.

 

 

Jak działają filtry w klimatyzatorze?

Nowoczesne modele klimatyzatorów, poza niezbędnym i podstawowym filtrem powietrza, coraz częściej zawierają także inne zaawansowane filtry jako element standardowego wyposażenia. Do zadań takiego podstawowego filtra powietrza, należy zabezpieczenie parownika przed osadzaniem się kurzu na jego lamelkach. Chroni również przed przedostaniem się zanieczyszczeń do wymiennika, które mogą obniżyć jego wydajność oraz stanowić doskonałe siedlisko do rozwoju bakterii czy grzybów. Wysokiej klasy urządzenia mogą być zaopatrzone w inne typy filtrów, które gwarantują kompleksowe oczyszczanie i uzdatnianie powietrza.

Jakie filtry mogą znajdować się w naszym klimatyzatorze?

Aktywny filtr węglowy – to jeden z najpopularniejszych rodzajów filtracji stosowanych w klimatyzatorach. Cechuje się wysoką skutecznością w eliminacji kurzu i pyłków, przynosząc znaczącą ulgę alergikom i astmatykom. Dodatkowo usuwa groźne dla zdrowia związki chemiczne – benzen, amoniak i formaldehyd, gwarantując lepsze samopoczucie każdego dnia. Filtr węglowy, zaraz po filtrze HEPA, stanowi najważniejszy element do oczyszczania powietrza.
Aktywny filtr elektrostatyczny – czyli inaczej jonizator powietrza, który odpowiedzialny jest za eliminację szkodliwych bakterii. Wytwarza on kationy lub aniony otaczające drobnoustroje lub inne niebezpieczne substancje, następnie przyciąga je do filtra elektrostatycznego i skutecznie unieszkodliwia.
Filtr antybakteryjny – prosty w budowie, a zarazem najskuteczniejszy element odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z bakterii. Obecne w nim substancje bakteriobójcze wpływają na spowolnienie metabolizmu drobnoustrojów, ograniczając ich zdolność do namnażania się i regeneracji, a tym samym eliminując je z otoczenia.
Filtr z jonami srebra – to efektywna metoda eliminacji drobnoustrojów z powietrza obecnego w pomieszczeniu. Zawarte w nim jony srebra silnie przyciągają wszelkie patogeny, a zarazem cechują się mocnym działaniem antybakteryjnym, równie skutecznie likwidując różnego rodzaju mikroorganizmy. Filtry z jonami srebra zaburzają strukturę DNA bakterii i mikroorganizmów, doprowadzając do utraty przez nie możliwości rozmnażania się lub podziału.
Filtr fotokatalityczny z wysoką zawartością dwutlenku tytanu jest najczęściej spotykany w klimatyzatorach montowanych w obiektach przemysłowych lub laboratoriach. Niezawodnie zwalczają bakterie oraz groźne tlenki azotu, a dodatkowo neutralizują opary amoniaku, formaldehydu i kwasu octowego. Filtr ten nie posiada żadnego działania ubocznego i jest nieszkodliwy oraz przyjazny środowisku.

Oczywiście jak każda rzecz, tak i filtry powinny być regularnie czyszczone i wymieniane, dzięki temu będą długo służyły i przyniosą zamierzony efekt. Systematyczne czyszczenie lub wymiana filtrów , gwarantuje maksymalną efektywność, pozytywnie wpływając na dobre samopoczucie i stan zdrowia wszystkich użytkowników korzystających z klimatyzatora. Profesjonalną konserwację warto zlecić specjalistycznej firmie, która będzie prowadzić okresowe przeglądy całej instalacji.😊

Powróć do strony głównej bloga